Juncker áll majd az Európai Bizottság élén. Az európai döntéshozók ezek szerint még nem értesültek arról, hogy kicsoda Európa erős embere.
Márciusban kiderült már, hogy a Fidesz valamiért nem szereti az Európai Bizottság néppárti elnökének jelölt luxemburgi Jean-Claude Junckert. A régiós szolidaritás sem dolgozott a mi konzervatívjainkban, úgyhogy a remek képességű lett politikust, Valdis Dombrovskist sem támogatták. Volt egy harmadik reménybeli, a francia Michel Barnier, az ő esélyei voltak a legkisebbek, természetes hát, hogy a Fidesz pont mellette állt ki (mármint saját pártján, az UMP-n kívül).
Az okot az igen éles szemű Eurológus sem értette pontosan. Annyit mindenesetre tudni lehet, hogy Barnier-t Joseph Daul, az Európai Néppárt (EPP) elnöke tolja maga előtt, és Daul attól a pillanattól kezdve, hogy 2007 januárjában megválasztották néppárti frakcióvezetőnek, minden kritikus helyzetben kiállt a Fidesz mellett, még saját pártcsaládjával szemben is, még a legkínosabb ügyekben is. Hogy miért, azt talán ne kérdezzük. A konteómentes magyarázat szerint azért, mert azt EPP frakciójának szüksége volt a Fidesz-KDNP és a szövetsége határon túli képviselők nem kevés szavazatára.,
Aztán csak Juncker maradt, azt lehetett hinni, egyetértés van róla, még Daul is rábólintott. Május elején már látni lehetett: az Európai Néppárt megnyeri az EP-választást, a lisszaboni szerződés alapján nagy a luxemburgi veterán lesz a főnök. Ezt a pillanatot, a nyerésre álló választás előestéjét használta ki arra Orbán Viktor, hogy közölje: szó se lehet Juncker megszavazásáról. Miért?
Ezért: „A luxemburgiak részéről delegált európai uniós biztos Magyarországnak csak ártott az elmúlt időszakban. Miért is kellene nekünk egy Luxemburgból érkező európai biztost támogatnunk ezek után?”
A Magyarországnak csak ártó luxemburgi biztost, aki a jogérvényesülésért, az alapjogok betartásáért és az uniós polgárságért felel, Viviane Redingnek hívják, az ártás meg például az volt, hogy kifogásolta, mikor Orbán Viktor egyik régi jó barátja állatoknak nevezte a romákat. (A jó barát hírlapi válaszát talán nem idézem.) Valamint aggályai voltak a magyar igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban.
Az írás a hvg.hu-n folytatódik.