A Napraforgó blog Ángyán Józseffel foglalkozó bejegyzése valóban leleplező erejű volt: az egész eset röviden bemutatta és rögtön igazolta is mindazt, amiről lemondása óta Ángyán József hol nyíltan beszélt, hol csak utalt rá.
Kezdjük mindjárt a bejegyzés születésének okával, ugyanis az Orbán-kormány eddigi története során nem volt szokás a búcsúzó kormánytagra sárt fröcskölni. Akár jól végezte valaki a munkáját, akár nem, a lojális médiagépezettől vagy szép búcsúztatás, vagy hallgatás járt neki – de vádak semmiképpen nem. Most azonban egy lemondott államtitkárról nyilvánvalóan lejárató szándékú anyag jelent meg. Azt pedig, hogy itt a fideszes média termékéről van szó, minden józan ember számára bizonyítja, ahogyan az MTI kezelte a teljesen friss és senki által nem ismert, ráadásul pletykákra hivatkozó blogot.
Tehát valamiért Ángyán József után kellett rúgni. Egészen pontosan: meg kellett próbálni őt hitelteleníteni. Ez pedig meglehetősen nyilvánvalóvá teszi azt, hogy a volt államtitkár először csak oligarcházó, majd neveket is tartalmazó nyilatkozatai nagyon is célba találtak és valódi sebeket ejtettek.
A másik fontos tanulság az, hogy mi nem történt Ángyán Józseffel. Nem lett rejtélyes baleset áldozata, nem tűnt el, nem bántalmazták, nem kapott NAV-vizsgálatot és semmi olyasmivel nem kellett szembesülnie, mint amitől az oligarcha-ügyekben megszólalók, de különösen a meg nem szólalók rendszerint félni szoktak. Nyilvánvaló persze, hogy Ángyán Józsefet most már védi a hírneve is, de jó, ha felismerjük, hogy bármekkora is az oligarcha-probléma a mai Magyarországon, ezen struktúrák egyelőre bizonyos korlátok tiszteletben tartásával működnek.
De legalább ilyen érdekes az is, hog mivel próbálták meg Ángyán Józsefet lejáratni: tulajdonképpen azzal, hogy egy rivális oligarcha szolgálatában áll. Magyarul: még a lejáratókampány megrendelői is tudják, hogy oligarchának, illetve oligarchák kitartottjainak lenni valami olyasmi, ami azonnal hitelteleníthet bárkit. Ha úgy tetszik, tudják, hogy a nyilvánosság a legnagyobb ellenségük.
Az országban zajló számtalan negatív fejlemény ellenére is érdemes örülni annak, hogy az oligarchikus hatalomgyakorlás legitimációja továbbra is rendkívül alacsony Magyarországon.