Április végére-május elejére tervezi Orbán Viktor a kormánya átalakítását, nem vár vele a nyári ciklusfelező értékelésig – értesült a Népszabadság megbízható kormányzati forrásból. (A nyári kormányátalakításról Lázár János Fidesz-frakcióvezető nyilatkozott január elején.) E szerint a miniszterelnök az EU/IMF-tárgyalások lezárása után tervezi a változtatásokat.
Az egyik kormánytag munkatársunknak megerősítette: nincs alternatívája a megállapodásnak, Magyarországnak e biztonsági hitelkeret nélkül egy-másfél év múlva likviditási problémákkal kellene szembenéznie.
A miniszterelnök jelenlegi terveit jól ismerő forrás szerint két verzió valósulhat meg tavasz végén; Habony Árpád, Orbán Viktor stratégiai főtanácsadója állítólag azt látná jónak – és erről egyeztetett is a miniszterelnökkel –, hogy az esetlegesen szükséges cseréken túl ne legyen komolyabb változtatás.
„Ez egyfelől a stabilitást sugározza és azt is, hogy eddig is következetes és helyes volt a kormányzás iránya. És nincs semmilyen fordulat a szuverén, szabadságharcos gazdaságfilozófiát illetően az IMF-megállapodást követően sem” – fogalmazott egy fideszes politikus. Másfelől ez a minimálterv azt is szolgálja, hogy akkor rendezze át a miniszterelnök a kormányát, amikor már valóban az elrugaszkodás látszik, és akkor egy olyan „tabló” jelenjen meg a választók előtt, amely már a választások győztes kormánya lehet – tették hozzá.
Ehhez közeli elképzelés, hogy a miniszterelnök az államtitkári soron változtatna, „de ott radikálisan” – ezt Orbán Viktor állítólag jelezte is szűk körben.
Mindamellett van olyan forgatókönyv is, hogy „el kell kezdődnie a politikai kormányzásnak”, azaz a tárcák élére, a miniszteri bársonyszékekbe politikusoknak kell kerülniük, s mivel a miniszterelnök szerint „rendkívüli helyzet” van az eurózóna válsága miatt, sokszor a politikai döntéseknek kell dominálniuk a jól megfontolt, de hivatalnokízű, steril szakmai döntésekkel szemben. Ha e mellett dönt Orbán Viktor, akkor „mozognak majd a miniszteri székek”, és fideszes politikusok kapnak kormányzati szerepet – fogalmazott egyik forrásunk.
A miniszterelnök a legterhelhetőbb, legoperatívabb fideszes politikusok között értesülésünk szerint Rogán Antalt és Lázár Jánost nevezte meg. Ugyanakkor arról egyelőre nincs információ, hogy a belvárosi polgármester kormányzati szerepet kapna, igaz, talán erre szüksége sincs: jelen van a fontos döntéseknél, a belső hírfolyamban, tagja az IMF-tárgyalódelegációnak.
Arról már sokszor beszámoltunk, hogy a miniszterelnök számára Lázár János „jolly joker”; de komoly dilemmát okozott a miniszterelnök számára, maradjon-e frakcióvezető a parlamenti ciklus végéig, vagy vezesse a humáncsúcstárcát, ha Réthelyi Miklós távozik. A legfrissebb információk szerint, noha tavaly még Réthelyi miniszter látta volna kívánatosnak a változást, mert szívesen visszatért volna a nyugalmas egyetemi katedrára, „most már megszokta a posztot, maradni szeretne”.
A miniszterelnök komolyan gondolkodott azon is, hogy Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárnak ajánlja fel Réthelyi Miklós Nefmi-bársonyszékét. Lázár János nevét pedig a jelenleg Navracsics Tibor által irányított Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kapcsolatosan is lehetett hallani – de ez a személyi változás a kormányzati struktúra átalakításával is járna.