“Nem aktuális kérdés” – reagált Kövér László hétfőn késő este a rá várakozó újságíróknak a parlamenti szobája előtt arra, hogy vállalná-e a jelölést a köztársasági elnöki posztra. A házelnök, aki Schmitt Pál lemondása után ideiglenesen az államfői feladat- és hatásköröket ellátja, azt követően nyilatkozott, hogy dolgozószobájában két és fél órán át tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel, Lázár János Fidesz-frakcióvezetővel, illetve Kósa Lajossal, a Fidesz ügyvezető alelnökével.
Munkatársunk arról, hogy Kövér László lehet Schmitt Pál utóda a Sándor-palotában, először tegnap délelőtt a “drámai módon” félbeszakadt Fidesz-KDNP frakcióülés után hallott, amikor Orbán Viktor távozott a Képviselői Irodaházból, mert a zárt frakcióülésre Szijjártó Péter egy papírcetlit vitt be neki, arról értesítve: Schmitt Pál köztársasági elnök vár rá a Parlamentben. Már akkor azt mondták fideszes képviselők, hogy Schmitt Pál valószínűleg a lemondási szándékát akarja tudatni a miniszterelnökkel, és lehetséges utódot is szeretne javasolni maga helyett. Ezt kormánypárti képviselők “abszurdnak” nevezték, hiszen az államfőnek nincs jelölési jogosítványa.
A Fidesz-KDNP frakciószövetség félbeszakadt üléséről az is kiszivárgott: Orbán Viktor már a lehetséges köztársasági elnököt is elhelyezte egy koordinátarendszerben, és úgy írta le: ne legyen “konszenzusos” személy, legyen “alkotmányozó”, és tőle jobbra álljon. Azt is hozzátette, hogy politikus-aktivista államfő lenne jó a Sándor-palotában, mert az új alaptörvény Magyarország szuverenitását szimbolizálja, és annak minden passzusát meg kell védeni. (Az új alaptörvény egyes szakaszait az EU, illetve a Velencei Bizottság is aggályosnak találta.)
Kereszténydemokraták ehhez azt is hozzátették, hogy a miniszterelnök elvárása szerint “a politikus-aktivista elnök” Fidesz-politikus legyen. Pálffy István KDNP-szóvivő a Nolnak adott interjúban tegnap arra, hogy az új elnöknek “határozottan jobbra” kell állnia Orbán Viktortól, úgy reagált: ez egy ironikus megjegyzés lehetett. Nem kell egyelőre személyi kombinációkkal foglalkozni. Az pedig, hogy a következő köztársasági elnök politikusabb személy lehet, rá kell bízni a jelölő személyre, azaz a miniszterelnökre, a Fidesz elnökére. Ugyanígy válaszolt arra is, hogy Kövér Lászlónak van-e esélye, hogy államfőjelölt legyen.
“A házelnök úr elfogadható elnökjelölt lenne a KDNP számára” – nyilatkozta a Népszabadságnak Harrach Péter tegnap délután a parlamenti folyosón, hozzátéve: természetesen mások is.
Információink szerint a szintén “alkotmányozó” Szájer József EP-képviselő Brüsszelből Trócsányi László alkotmányjogászt, párizsi nagykövetet ajánlotta Orbán Viktor figyelmébe. Forrásaink Vizi E. Szilvesztert a “konszenzusos” kategóriába sorolták, Martonyi János kapcsán pedig idézték a miniszterelnököt, aki állítólag kategorikusan közölte: “nem áll szándékomban külügyminisztert váltani”.