Nem egyes miniszterek vállalták csak két évre a megbízatást, hanem – információink szerint – Orbán Viktor eleve úgy tervezte, hogy – félidőben – két év után cserél tárcavezetőt ott, ahol szükségesenek látja. Mint ismert, ezzel ellentétben a kormányfő még múlt pénteken azt mondta a 24 óra című Komárom-Esztergom megyei lapnak: változások lesznek a kormányban, mivel vannak olyan miniszterek és államtitkárok, akik eleve csak két évre vállalták a megbízatást.
Csakhogy a választások második fordulója éppen két éve, 2010. április 25-én volt, a második Orbán-kormány pedig május 29-én alakult meg. A kilenc akkor kinevezett miniszter – Réthelyi Miklós, Hende Csaba, Martonyi János, Matolcsy György, Semjén Zsolt, Fellegi Tamás, Fazekas Sándor, Pintér Sándor és Navracsics Tibor – közül Hende, Pintér és Fazekas pozíciója ma is biztosnak tűnik. Várhatóan megmarad miniszterelnök-helyettesi posztján a KDNP-elnök Semjén is. Az azóta már az IMF-tárgyalásokért felelős Fellegit pedig Németh Lászlóné váltotta posztján még tavaly.
A legkevésbé Réthelyi Miklós ülhet kényelmesen miniszteri székében. Orbán információnk szerint a nemzeti erőforrás tárcával és a kereszténydemokrata államtitkárok munkájával nem elégedett, ezért itt várhatóak leginkább változások.
Mint a Népszabadság is megírta, Réthelyi helyére Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kerülhet, aki – bár államtitkársága a Navracsics vezette közigazgatási és igazságügyi tárca alá tartozik – információnk szerint már ma is rendszeresen látogatja a Réthelyi vezette tárcához tartozó államtitkárságokat. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár sem lehet nyugodt, Orbán ugyanis egyáltalán nem elégedett az ágazat átalakításával, illetve annak tempójával. Ugyanez igaz Hoffmann Rózsára is, akit korábban ugyan többször megvédett – még Pokorni Zoltánnal szemben is – , ám ezt azért tette, mert az oktatásért felelős államtitkár a kormányfői utasításokat, terveket hajtotta végre.
Információnk szerint ha Orbán az erőforrás minisztériumban államtitkárokat cserél, akkor egyben hagyja az öt nagy ágazatot – oktatás, egészségügy, szociális ügyek, kultúra, sport – magába foglaló tárcát, ha viszont egy-egy terület önállósul, akár a mai államtitkárok “bukhatnak felfelé” miniszternek. Már korábban felmerült, hogy ha fideszes politikus kerül a tárca élére, akkor nem dolgozik együtt a KDNP-s államtitkárokkal, erre most minden esély megvan. Sőt, forrásunk szerint Orbán hosszútávon egyáltalán nem gondolkodik a KDNP-vel közös kormányzásban, ha 2014-ben győz, csupán fideszes politikusokból álló kabinetet szeretne kormányozni.
Nem biztos Navracsics Tibor posztja sem. Ám neki nem a kormányfő kifogásolja munkáját, sokkal inkább frakciótársai fúrják a formálisan miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő politikust. Forrásaink szerint nem valószínű, hogy Navracsics elvállalná a más lapok szerint neki szánt külügyminiszteri posztot, ha mennie kell, inkább – Áder János 2009-es lépéséhez hasonlóan – az Európai Parlamentben dolgozna tovább. Posztján marad Matolcsy György, de hogy tárcája is egyben marad-e, illetve önálló pénzügyminisztérium alakul, azt csak Orbán tudja. Ezzel a döntéssel függ össze Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár sorsa is, aki az origo.hu szerint Fellegit váltaná az IMF-fel való tárgyalások vezetésében. Varga forrásunk szerint egy ilyen posztot nem vállalna el, ám könnyen lehet, hogy mai feladatköre egészül ki a Valutaalappal való kapcsolattartással.