A szocialisták szerint a bevezetni kívánt adónem ellentétes lenne a Fidesz által meghirdetett választási és kormányprogrammal, ezért az MSZP-s tagozat felkéri a kormány “véleményező és tanácsadó szervét”, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsot, utasítsa el az NGM javaslatát.
Baja Ferenc, az ellenzéki párt internet- és infokommunikációs tagozatának elnöke sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által bevezetni kívánt internet-, telefon-, mobil- és sms-adó az információszolgáltatást szűkítené, a civilizációs esélyegyenlőségi szakadékot mélyítené, a munkanélküliséget pedig növelné. Mindezeken felül gazdaságilag is “elfogadhatatlan és jogellenes” – tette hozzá.
Az MSZP parlamenti frakciója továbbá kezdeményezi, hogy az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai bizottsága az érintett szakmai, társadalmi és civil szervezetek jelenlétében, nyílt ülésen hallgassa meg az NGM és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium irányítóit a bevezetni kívánt adó gazdasági, társadalmi és modernizációs hatásaira vonatkozóan – tette hozzá Baja Ferenc.
Az Origo pénteken írt arról, hogy információjuk szerint az NGM azt javasolja a kormánynak: minden vezetékes és mobiltelefonálást, valamint internetforgalmat adóztasson meg; a tárca szerint az ebből származó bevétel elérheti a 40-50 milliárd forintot.
Nyitrai Zsolt, a Miniszterelnökség miniszterelnöki biztosa szombaton Facebook-oldalán azt írta: “biztos vagyok benne: internetadó nem lesz”.
Baja Ferenc ez utóbbi vélemény kapcsán, kérdésre válaszolva, azt mondta: nem véletlen, hogy a miniszterelnöki biztos az internetadó bevezetését cáfolta, a telefonadót viszont nem. Mint kifejtette: információi szerint van olyan elképzelés – Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter verziója -, amely szerint az internet- és telefonadót együtt szeretnék bevezetni. Baja Ferenc szerint az internetadót, mind az európai adójogi szempontok, mind a technikai lehetőségek miatt, nehezebb lenne bevezetni. Technikailag egyszerűbb az sms, illetve a hangalapú szolgáltatás adóztatása – jegyezte meg. (MTI)