Elfogadta tegnap a parlament a bérkompenzációhoz, a költségvetési törvényhez és a közpénzügyi törvényhez benyújtott módosítókat is. Eredetileg úgy volt, hogy “csak” amiatt nyúlnak az idei büdzséhez, mert 21 milliárd forintot, amelyből a bérek kiegészítését fizetik, a munkaerőpiaci alapba teszik, így nemcsak a közszféra, hanem a versenyszektor is hozzájuthat a támogatáshoz. Menet közben azonban Kósa Lajos (Fidesz) olyan módosítást terjesztett elő, amely már bizonyos átcsoportosításokat is magában foglalt, ezek között kiemelt helyen szerepel az, hogy a Költségvetési Tanács az elnök javadalmazására és működésre több mint 43 millió forintot kap, amit az Országgyűlés Hivatalának büdzséjébe kell betervezni.
Némi iróniával: a tavalyi évhez képest jól kitartott a 2012-es költségvetés, hiszen februárban még nem kellett hozzányúlni, ez csak márciusban fog bekövetkezni.
Valójában azonban hatalmas kárt okoztak ezzel a honatyák a dolgozók tömegének. Van ugyanis egy rossz adórendsze, amit megpróbálnak toldozni-foldozni, ráadásul rosszul – mondták ellenzéki képviselők a parlamentben. A munkaadók, akik nem képesek saját erőből legalább 5 százalékos emelést végrehajtani, a 3 százaléknyi részhez vissza nem térítendő állami támogatást kapnak, ha nyernek a jövőben kiirandó pályázaton.
Alapvető probléma azonban, hogy ez azt jelenti, hogy szerencsés esetben is csak körülbelül fél éves késéssel jutnak hozzá az emberek a pénzükhöz, amit az Orbán-kabinet megígért nekik. Persze ehhez is csak akkor, ha minden feltételnek megfelel a munkaadójuk, így például annak is, hogy a kormánypárthoz elkötelezettek. Különben mi értelme lenne, hogy adó formájában először beszedjenek hatalmas összegeket, majd mindenki számára óriási adminisztrációt jelentő módon visszaosztják azt.