A kormány tavaly összesen 13 milliárd forintot zárolt a felsőoktatási intézményektől, ez már az előző évet is megnehezítette a számukra. Bár idén egyelőre nem tud zárolásról a Magyar Rektori Konferencia, mint ahogy az intézmények sem, tény, hogy a finanszírozásuk jóval kevesebb lett a tavalyinál. (Hogy pontosan mennyivel, az intézményenként eltérő.) Emellett komoly nehézségeket okoz számukra, hogy az államilag támogatott felsőoktatási felvételi keretszámokat is szűkítették. A fejkvótarendszer szerint tehát a kevesebb hallgató értelemszerűen kevesebb pénzt is jelent majd, viszont hogy ez pontosan egyetemenként és főiskolánként mit jelent, csak a felvételik elbírálása után derül ki. Addig mindenki sötétben tapogatózik és reménykedik.
Bódis József, a Magyar Rektori Konferencia elnöke lapunknak azt mondta, a finanszírozás csökkenése mindenkit érint, de a kisebb intézményeket különösen, náluk ugyanis kevesebb a kompenzációs lehetőség. Ő úgy tudja, a financiális problémákra csoportos leépítéssel, a fejlesztések befagyasztásával, esetleg a cafeteriarendszer megvonásával válaszolnak az egyetemek. „Azt az ígéretet kaptuk az oktatási államtitkárságtól, hogy a felvételik lezárásával előveszik a finanszírozás ügyét, az új rendszer ugyanis 2013-ban lép majd életbe. Ennek részletei egyelőre ismeretlenek” – mondja Bódis.
A legtöbbet talán a Debreceni Egyetem helyzetével foglalkozott a sajtó. Fábián István, az egyetem rektora korábban már reményét fejezte ki, hogy intézményük továbbra is vonzó lesz a továbbtanulóknak. Ugyanakkor – tette hozzá – 87 munkatársat érintő csoportos létszámleépítésre kényszerülnek az idén, ez a tudományegyetemi karokat és az agrárcentrumot érinti. Az egyetemtől ugyanis 2,3 milliárd forintot vontak el. Az biztos, hogy számos helyen, így Pécsen is nagy gondot jelent a finanszírozás csökkentése. A Pécsi Egyetemen például decemberben 45 fős létszámleépítésről döntöttek, úgy tudjuk, idén még egy nagyobb, szintén csoportos leépítés jön, egyelőre azonban nem tudni, mennyi embert érint. Az viszont biztos, hogy a cafeteria megvonása, amiről februárban határoztak, sokakat. Van, ahol ez akár tízszázalékos bércsökkenést is jelenthet.
Bár a rektorok és dékánok szerint egyértelmű, hogy a leépítések és a keretszámok között van összefüggés, lapunknak adott interjújában Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár azt mondta: “Az elbocsátások és a keretszámok között azért is értelmetlen dolog bármilyen összefüggést keresni, mivel az egyetemi képzések ideje általában 5 év, a keretszámok pedig mindössze egy évig érvényesek. Ráadásul az intézmények bevételi oldalán is csak a folyó év szeptemberétől éreztetik hatásukat. Minden egyetem más-más választ ad a források csökkenésére, feltételezem, hogy alaposan megfontolták intézkedésüket.” A felvételi keretszámok miatt egyébként már a Hallgatói Hálózat (HaHa) is tiltakozott: egyszer a jogi, egyszer a bölcsészkar egyik termét foglalták el, hogy véleményt mondhassanak.