Egy hét múlva tisztújító kongresszust tart a szocialista párt. Lefutott ügy?
– Nálunk a tisztújító kongresszus nem lefutott ügy, minden pozícióért verseny van. A mostani többes jelölésekre azért is vagyunk büszkék, mert azt mutatják, hogy nemcsak számon kérjük a demokráciát a kormányon, hanem saját magunk napi szinten gyakoroljuk is.
– De azért azt mondta, hogy nincsenek álmatlan éjszakái, amiért kihívója akadt.
– Ha nem bíznék abban, hogy amit az elmúlt másfél évben elnökként tettem, az jó és sikeres volt, akkor nem pályáznék újra a posztért. Tisztességes úgy lehetek a közösséggel szemben, ha akkor pályázom, amikor azt érzem, volt értelme a munkámnak és tudok még tenni a közösségért a következő időszakban is. A másfél éve meghirdetett menetrendet betartottuk, és ha a következő két évben is e szerint haladunk előre, a szocialista párt győzni fog 2014-ben.
– Vitákat jelent a párton belül, hogy minden tisztségre van alternatíva?
– Igen, a jövőről szóló vitát. Arról, hogy ki hogyan akar hozzájárulni az MSZP sikeréhez. Érthető a türelmetlenség, hogy miért nem növekedett a duplájára az MSZP támogatottsága. A szívem nekem is türelmetlen, de tudom, hogy a bizalom visszaszerzése lassú folyamat. Négy év alatt veszítettük el a támogatottságunkat, ami a nagy választási vereséghez vezetett, és most négy év kell ahhoz is, hogy újra építsük ezt a támogatottságot. Azt viszont látni kell, hogy a növekedés elindult és egyre többen támogatnak minket.
– Azok viszik el 2014-ig a pártot, akiket most beválasztanak a párt vezetésébe. Alkalmasak lesznek rá?
– Természetesen. 2014 nagyon nehéz év lesz: országgyűlési, európai parlamenti és önkormányzati választás is lesz. Ez kemény menetelés. A szervezetünkön változtattunk már, hiszen az alapszabályban 45 pontból 43-at módosítottunk, demokratikusabb és hatékonyabban működő, átláthatóbb párt alapszabályát hoztuk létre. A tisztújítással pedig az emberek látni fogják, hogy kik azok a politikai vezetők, akik a következő választásokig vezetik a pártot. Májusban pedig elfogadunk egy olyan programtervezetet, amit megvitatunk a civilekkel, a szakmai- és érdekvédelmi szervezetekkel, a szakszervezetekkel és a választókkal is. Azt szeretném, ha a polgárok jóval a választások előtt látnák, mi az, amire számíthatnak tőlünk. Hiszen ugyanazt a hibát, amit 2006-ban elkövettünk – hogy mást mondtunk, mint amit aztán kormányon csináltunk – még egyszer nem lehet elkövetni. Hiszek abban, hogy 2014-ben nem szabad hazugsággal nyerni, csak őszinte beszéddel. És azt is várom a tisztújítástól, hogy színes, sokféle véleményt képviselő elnökség jön létre, illetve, hogy sok új arc fog megjelenni a vezetői posztokon.
– Ez miért fontos? Szakítás az eddigiekkel?
– Nem. Ez választ jelent a választópolgárok elvárásaira. Ők időről-időre újabb emberek megjelenését várják a politika porondján. A megújulás három irányának – a szervezeti, a személyi és a politikai-tartalmi megújulásnak – szimbiózisban kell lennie, mert akkor hiszik el a választók, hogy a szocialista párt nemcsak beszélt a változtatás fontosságáról, hanem meg is valósította.
– A viszonylag ismeretlen arcok mitől lesznek hitelesek?
– A teljesítményüktől.
– Azt már ismerik a választók?
– Ilyen alapon soha senki nem kerülhetne választott vezető pozícióba. Ha sose adunk valakinek lehetőséget, akkor soha nem is lesz ismert és elismert politikus. Az új szereplő egyébként nemcsak fiatalt jelent, bár általában erre szokták egyszerűsíteni. Egy 60 éves politikus is lehet új arc, ha eddig más területen bizonyított és most az országos politika porondjára is kilép. Én igenis hiszek abban, hogy kellenek az új emberek. Pusztán egy új arc természetesen nem erény, de a teljesítménnyel együtt azzá válhat.
– Mi lesz azokkal a pályázatokkal, amelyeket a vezető tisztségekre aspirálók most megírtak?
– Mindegyiket hasznosítani fogjuk. Azt kértem a jelölő bizottságtól – függetlenül attól, hogy valakit megválasztanak-e vagy sem -, a kongresszus után összegezzük minden pályázat hasznosítható pontjait. Egyetlen jó ötlet sem veszik kárba.
– Az imént biztosra mondta, hogy 2014-ben győznek. Miért hiszi, hogy akkor le tudják váltani a jelenlegi kormányt?
– Nagyon egyszerű. Bennünket az emberek megbüntettek, mert hazudtunk nekik a választási kampányban és mást csináltunk, mint amit ígértünk. Most ugyanezt látjuk. A Fidesz nemcsak a kampányban, hanem négy éven át hazudott a választópolgároknak és most teljesen mást csinál. Ennek következtében nő a munkanélküliség, a szegénység, az egészségügyi rendszer a csőd szélén áll, az oktatásban káosz alakult ki, lebontották a demokratikus fékeket és ellensúlyokat, az emberekben pedig egyre nagyobb az elégedetlenség. A jelenlegi hatalom a hazugságaiért is ugyanazt a büntetést fogja kapni, mint amit mi kaptunk. Orbán Viktor alkalmatlan a válság kezelésére, alkalmatlan arra, hogy ezt az országot jobb irányba vigye és látható módon teljes mértékben ki van szolgáltatva a Simicska-Nyerges-féle holdudvarnak. Sokszor már úgy látszik, hogy nem is a miniszterelnök irányítja az országot, hanem Simicska Lajos.
– De miért az MSZP lesz a váltópárt? Csak azért, mert önöknek van egyedül infrastruktúrája ehhez, vagy azért, mert megoldásokat tudnak kínálni a bajokra?
– A politikához értelemszerűen kell a hardver és a szoftver is. Ez persze nem azt jelenti, hogy ma meg lehet mondani: egyedül, szövetségben, vagy valamifajta együttműködésben fogunk győzni. Ezért hirdettem meg évértékelő beszédemben, hogy létre kell hozni a “változás szövetségét”. Ebbe beletartoznak a változásban érdekelt választópolgárok, szakszervezetek, civil szervezetek és a demokratikus politikai pártok. A szocialista párt stratégiai célja természetesen az, hogy a lehető legjobban megerősítse magát, de nyitottak vagyunk arra, hogy bármilyen formában, laza vagy szorosabb együttműködésben közösen dolgozzunk más demokratikus szervezetekkel. Ebben a politikánk változatlan. Nem azt mondjuk, amit az LMP, ők ad hoc alapon akarnak csak együttműködni, mi azt mondjuk, hogy ennél szélesebb és mélyebb együttműködésre is hajlandók lennénk.
– Ez az együttműködés az MSZP-n múlik, vagy azokon is, akikkel esetleg megvalósulhat?
– Én az együttműködést csak partneri alapon tudom elképzelni. Ez pedig értelemszerűen nem csak a szocialista párton múlik.
– Jó hallani az optimizmust, de mivel magyarázza azt, hogy ebben a pillanatban – például március 15-én – a Fidesz sokkal nagyobb tömeget tud megmozgatni, mint a szocialista párt?
– Ez mindig így volt. A jobboldali szavazók sokkal lelkesebben vonulnak általában az utcára. És ne felejtsük el azt sem, hogy a Fidesz-kormány nagyon sok emberre nyomást gyakorol az államigazgatásban, illetve azt, hogy a polgárok félnek kimenni egy szocialista rendezvényre, mert attól tartanak, hogy megláthatják őket, azután kirúghatják a munkahelyükről, vagy bármilyen más inzultus érheti őket és családtagjaikat. Azt hallani, hogy a békemenetnek nevezett demonstráción is sok olyan ember jelent meg, aki nem a Fideszre szavaz, csak olyan önkormányzatnál, háttérintézménynél dolgozik, ahol kimondatlan elvárás volt, hogy ezen a rendezvényen részt kell venni. Egyébként, ha azon múlna a politikai győzelem, hogy ki mennyi embert tud kivinni az utcára, akkor Csurka István is lehetett volna a miniszterelnök 1998-ban, hiszen abban az időszakban ő tudta a legtöbb embert az utcára hívni.
– És nem lehet, hogy a megfélemlítés a szavazófülkékben is megjelenik?
– Nem. 2002-ben, amikor Medgyessy Péter volt a miniszterelnök-jelölt, a bizonytalan szavazókon belül volt egy alcsoport, amelyik azt mondta, tudja, hogy kire szavazna, de nem mondja meg. A nagy többségük a szocialista pártot támogatta. A bizonytalan szavazótáboron belül most is megjelent ez a kör. Azt gondolom, ha egy rendszer elnyom, szegényebbé tesz embereket, ha elveszi a munkahelyeket, a gyermekektől a továbbtanulási lehetőséget, ha a kórházakban nő a várakozási lista, ha megfélemlítés van az országban, ha láthatóan intézményesített a korrupció, ha a fideszes oligarchák irányítják az ország dolgait, és a vezető politikusok számára csak a pénzről szól a politika, akkor a magyar emberek előbb-utóbb azt mondják, hogy eddig és ne tovább. És akkor másik politikai pártot választanak, a Fideszt pedig kiszavazzák a hatalomból. Ez a fajta politika egészen a szavazás napjáig el tudja riasztani az embereket attól, hogy részt vegyenek politikai rendezvényeken, de a választás napján minden polgár átgondolja, akarja-e ezt a rendszert a hatalomban tartani, vagy sem. És ha a válasz nem, akkor biztosan elmennek voksolni.