Akár évekkel is késleltetheti a paksi beruházás befejezését az üzemanyag-beszerzéssel kapcsolatos európai bizottsági jóváhagyás hiánya. A csúszás jelentősen rontja Magyarország pozícióját, a magyar–orosz megállapodás ugyanis a hasonló kockázatokat egyoldalúan a magyar félre terheli, amivel láthatóan Oroszország is tisztában van.
– Most kell majd egyeztetni az Euratom Ellátási Ügynökséggel (ESA) azokat a részletkérdéseket, amelyeket az Orbán–Putyin-egyezmény aláírása előtt kellett volna végigtárgyalni. A folyamat végén módosítani kell a megállapodást, ami az orosz fél egyetértése nélkül megoldhatatlan – foglalta össze lapunknak a bizottsági vétó várható következményeit az uniós blokkolás híréről elsőként beszámoló Jávor Benedek.
A Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője szerint a március 2-án megszületett uniós döntés nem lehetetlenítette el az atomerőmű bővítését, ám a projekt egyik fontos elemét, az üzemanyag-beszerzést parkolópályára tette mindaddig, amíg nem sikerül olyan megfogalmazást találni, ami az uniós előírásoknak is megfelel. Nemcsak az a probléma, hogy az ügynökséget nem vonták be a megállapodásba, hanem az is, hogy a mostani szöveg alapján egyedül a Roszatom szállíthat fűtőelemeket az új paksi blokkokhoz.
Egyelőre nincs megoldás. Önmagában az még nem elég, ha a magyar fél másik üzemanyag-szállítót von be, mert a magyar–orosz megállapodás egy csomagban kezelte a fűtőanyag és a hulladékkezelés kérdését. Kevéssé valószínű, hogy a Roszatom szívesen átvenné a másik lehetséges fűtőanyag-szállító, az amerikai Westinghouse vagy bármely más cég atomhulladékát.
A cikk a nol.hu-n folytatódik.