“A magyar kormánynak megint egyszer sikerült egy gyors mozdulattal az európai haladási iránnyal szembe fordítania a magyar gyorsnaszádot. Mégpedig kiváló időzítéssel, éppen azon a napon jelentve be az alkotmányos államadósságfék kiengedését, legalább 2016-ig, amikor Angela Merkel kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök kiadta az indulási parancsot az ellenkező irányba.” – vezeti fel írását a Népszava publicistája, aki az események magyar vonatkozását és aktualitását is említette:
“A Párizsban elhangzott német-francia javaslat pillanatában disszonánsan hatott Matolcsy György hétfői kijelentése a Corvinus Egyetemen, amikor azt mondta: Magyarország támogatja a több sebességű Európa gondolatát, amit – rajta kívül szinte senki – mivel azok, akik nem akarnak együtt masírozni Berlinnel és Párizzsal, inkább lefékeznék az egész menetet, mintsem hogy támogassák a többlépcsős unió gondolatát. A díszdoktori címét átvevő Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is határozottan megerősítette, Berlin Párizzsal együtt eltökélt a továbblépésre a szorosabb európai gazdasági integráció irányába.
Az egyetemen felszólaló Matolcsy ugyanakkor az uniós szemeszter kudarcáról szónokolt, mivel – szerinte – a korábban rögzített közös normákat, például a 3 százalék alatti államháztartási hiányt teljesítő Magyarország gazdaságpolitikája igazságtalanul nem részesült kellő elismerésben.
A német pénzügyminiszterrel találkozó Orbán Viktor kormányfőnek sem tellett másra, mint hogy megígérje, 2012-ben vége lesz a külön utas magyar gazdaságpolitikának, és hazánk a legversenyképesebb uniós országgá válik. Feltéve: ha sikeres lesz Matolcsy György növekedési terve, amelyet pénteken tettek fel az internetre, és amelyről lesújtó véleményt fogalmazott meg a közgazdász szakma.” – írja Zsebesi Zsolt, majd a folytatásban még a különböző bankok vezetői elemzőit szólaltatta meg kommentár céljából.
A teljes írást a Népszava internetes kiadásában olvashatja el.