Az államfő beszédében közölte: annak figyelembevételével hozta meg döntését, hogy megfogadta, Magyarország köztársasági elnökeként maradéktalanul viselni fogja az alaptörvényben rá rótt felelősséget. „Egyértelmű alkotmányos kötelezettségem, hogy az alkotmánymódosítást aláírjam és kihirdessem. Függetlenül attól, hogy a módosítás kinek az ízlésével találkozik, és függetlenül attól, hogy ez tetszik-e nekem, vagy sem” –fogalmazott.
Áder János eddig sem hagyott sok kétséget afelől, hogy így fog dönteni: utólag rekonstruálható, hogy már az alaptörvény-módosítás aláírásának tudatában tárgyalt kedden Németországban Angela Merkel kancellárral, illetve a német külügyminiszterrel.
Utóbbiak ugyanis, mint az kiderült, élesen bírálták az alaptörvény-kiegészítést, Angela Merkel például felszólította a magyar kormányt, hogy – idézzük – vegye komolyan az európai partnerek és Magyarország barátainak aggodalmait például az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítése miatt. Guido Westerwelle külügyminiszter pedig azt tudatta, hogy a felek nyílt, ám de „bizonyos mértékig ellentmondásos eszmecserét folytattak egymással”. És ezek után persze az sem meglepő, hogy Áder János abban a médiatörvény esetében már megszokott szellemben nyilatkozott, hogy „német partnereit nem tájékoztatták kellő alapossággal”.
A teljes írás a nol.hu-n olvasható.